Yalan tanıklık suçunu şikayet

Yalan tanıklık suçunu şikayet

yalan tanıklık suçu şikayet dilekçesi

Herhangi bir davanızın olduğunu düşünün. Karşı taraf tanık olarak birini getirmiş ve adam açık şekilde yalan söylüyor. Yalan söylediği yönünde de elimizde somut veriler var. Bu konuda ne yapabiliriz? Öncelikle bilmeliyiz ki, mahkemeleri yanıltmak amacıyla yalan tanıklık yapmak Türk Ceza Kanununa göre suç ve 1 yıldan 3 yıla kadar da hapis cezası var. Normal şartlarda bu husus, tanığı dinleyen mahkeme tarafından gözetilip suç duyurusunda bulunulması gerekiyor ancak çoğu zaman mahkemeler tanığın durumuna sizin kadar hakim olamadıkları için bu gerçekleşemiyor. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, aşağıda yer alan dilekçeyi örnek kullanarak tanık hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunabilir, hakkınızı koruyabilirsiniz.

 

 

  SUÇUN İŞLENDİĞİ YER CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

 ŞİKAYETÇİ        : İsim Soyisim ve TCKN ve adres

 VEKİLLERİ        : Varsa vekillerin adları

 ŞÜPHELİ            : İsim Soyisim, varsa TCKN ve adres

SUÇ                        : TCK m. 272 (Yalan Tanıklık)

SUÇ TARİHİ       : Suçun işlendiği tarih

KONU                    : Şikayet dilekçemizin sunulması ile şüpheli hakkında kamu davası açılması istemimizdir.

AÇIKLAMALAR  :    

                           1- Siirt Asliye Ceza Mahkemesinin 2016/112723423 E. sayılı dosyasında müvekkil İsim Soyisim hakaret suçundan yargılanmaktadır ancak üzerine atılı suçu işlememiştir.

Şüpheli İsim Soyisim ise Siirt Asliye Ceza Mahkemesinin 10.01.2018 tarihli duruşmasında, olay anında orada bulunması sebebiyle tanık olarak dinlenmiştir. Sayın Mahkemece yalan tanıklığın suç olduğu yönünde ihtarat yapılmasına ve yeminli dinlenmesine rağmen, şüpheli maddi gerçeklere aykırı şekilde beyanda bulunmuştur.

2- Tanık İsim Soyisim 10.01.2018 tarihli duruşmada; “…İsim Soyisim’in  evine görüşmeye gittik, gittiğimizde şu an duruşmada gördüğüm sanık İsim Soyisim ve eşine hırsızlar diye bağırdı. Sonradan öğrendiğimiz kadarıyla gece aralarında bir olay olmuş, ben olayı görmedim, İsim Soyisim eşi de sanığa dün gece de bize bir sürü hakaret ettiniz, bu hakaretleri bize söylemeye hakkınız yok dedi…” şeklinde beyanda bulunmuştur.

3- Aynı tanık İsim Soyisim 31.08.2016 tarihli karakol ifadesinde ise; “…Biz gerekli görüşmeyi yapıp bahçede bulunan masada gerekli evrakları düzenlerken ev sahibi ve yan komşusu arasında bir sözlü tartışmaları oldu. FAKAT BEN UZAKTA OLDUĞUM İÇİN KONUŞULANLARI DUYMADIM….” şeklinde beyanda bulunmuştur.

Mahkemece tespit edilen bu çelişkiyi ise yine Siirt Asliye Ceza Mahkemesinin 10.01.2018 tarihli duruşmasında; “…Ben memur olduğum için tanıklık yapmak istemedim ancak İsim Soyisim  bizden rica etti, tanıklık yapmamız istendi…” şeklinde talihsiz bir beyanla rica üzerine tanıklık yaptığını kabul etmiş ve Mahkemeyi yanıltma amaçlı tanıklıkta bulunmuştur.

4- 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 272//2 maddesinde; “…mahkeme huzurunda ya da yemin ettirerek tanık dinlemeye kanunen yetkili kişi veya kurul önünde gerçeğe aykırı olarak tanıklık yapan kimseye bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilir.” Denmektedir. Şüphelinin TCK’nın 272/2 maddesinde yazılı suçu işlediği sabit olduğundan Sayın Savcılığınıza başvuru gereği hasıl olmuştur.

HUKUKİ SEBEP   : CMK, TCK ve ilgili mevzuat.

DELİLLER              : 1- Siirt Asliye Ceza Mahkemesinin 2016/1127 E. sayılı dosyası

2- Tanık beyanları

3- İkamesi mümkün her türlü delil

SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda açıklanan nedenlerle, şüpheli İsim Soyisim  hakkında gerekli tahkikat ve inceleme yapılarak  cezalandırılması için hakkında kamu davası açılmasını saygılarımızla arz ve talep ederiz. Tarih

                                                                           Şikayetçi Vekili

                                                                           Av. İsim Soyisim

 

5 Replies to “Yalan tanıklık suçunu şikayet”

 1. merhaba olay yerinde olmama ragmen hazirlanan yalnis iddianeme sonucunda hakkimda bir dava acildi sanik olarak suclaniyorum ve iddianamede de tanik gosterilen sahista mahkeme ifadesinde bnim olay yerinde oldugumu beyan etti.
  benim durusmadaki kanitlarimi sunmama ragmen dava sonuclanana kadar hakkimda yurtdisina cikma yasagi verildi .
  meslegim geregi yurtdisina cikmam gerekli verilen bu karar ile meslegimi yapamiyorum ve işsiz kaldim kisacasi magdur edildim.
  bu dava sonuclaninca durusma da ifadesinde yalan beyanatta bulunan kisiye ve savciya yada devlete iddianemenin olay arastirilmadan yalnis bir sekilde hazirlanmasi ve hatalar bulundugundan maddi ve manevi tazminat davasi acabilirmiyim ?

 2. Merhaba Hakkımda Açılan Bir Dava Var Silahla Tehtit Asliye Ceza Mahkemesinde Görülen 1.duruşmada Müştekinin Eşi Silahı Eşinin Ensesine Dayadıgımı Ve 2 eL Ateş Ettiğimi Söz Konusu Yaralanmanın Adli Tıp Raporunda Bulunduğunu Hakimin Huzurunda Yemin Ederek Böyle Bir Beyan Vermişti. Bende Savcılığa 3 ay Sonra Müracat Ettim Dedim ki Kişi Yaralanması Silahla Mevcut Değildir Adli Tıp Raporunda Basit Tibbi Müdahale Söz Konusudur Dava Duruşmasının 1 Tutanağını Şikayet Dilekçesine Koydum Ve Şikayetime İstinaden Kişinin O Anda Tc Sini Bilemediğim İçin Kovusturmaya Yer Olmadığına Dair Karar Geldi Ancak Dilekçemde Dava Dosya Numarasını Eklemiştim. Şimdi İtiraz Ettim Sizce İtirazım Kabul Edilirmi Avukat Ramazan Bey Yardımlarınızı Rica Ediyorum Delil Olarak Hertürlü Delili Kullandım Adli tıp ve Duruşma Polis Karakolundaki ifadeler v.s v.s Bana Yardımcı Olabilirmisiniz

  1. Kovuşturmaya yer olmadığı yönündeki kararlara, kararın tebliğinden itibaren 2 hafta içerisinde Sulh Ceza Hakimliğinde itiraz edebilirsiniz. Avukat desteği almanızı tavsiye ederiz.

 3. Böyle bir durumda adamın biri gözümüzün içine baka baka yalan tanıklık yaptı ancak şikayetimiz hakkında savcılık delil yetersizliği gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Böyle bir durumda ne yapmalıyız Ramazan Bey?

  1. Evet ne yazık ki bu durumlarda savcılar yeterli araştırma yapmadan takipsizlik verebiliyorlar. Kovuşturmaya yer olmadığı kararlarına itiraz hakkınız bulunuyor, ilgili konuyu pek yakında işleyip dilekçe örneğini de paylaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


İzmir Avukat